ÖZ (Eğitimde ve Hayatta Tutku Yaratmak)

 “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor” adlı dünyada en çok izlenen TED konuşmasının sahibi Dr. Ken ROBİNSON.Daha izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. “Öz” New York Tımes Bestseller kitaplarından biri.Eğitimin dört duvar arasında, çiğnenemez müfredat kazanımlarına hapsedildiği, standart testlere muazzam önem verildiği günümüzde bir nefes aldırıyor bizlere.Geleceğin nasıl olacağını hiç kestiremediğimiz bu yüzyılda çocukları esnek ve üretken birer birey olarak nasıl yetiştiririz diye bir fener yakıyor karanlığa.

Kitabın adına gelince “ ‘ÖZ’: Doğal yetenekle kişisel tutku arasındaki buluşma noktasıdır.” Diye ifade etmiş yazar.Kitapta da her biri doğal yetenekleri sayesinde yapabildiklerini ve aynı zamanda  tutkularını ateşleyen şeyi keşfederek çok yüksek derecede başarıya ve  kişisel memnuniyete ulaşmış kişilerin bu yoldaki serüveninden bahsedilmiş.Kim bunlar: Bob DYLAN ,Paul McCARTNEY,Mart GROENİNG,Richard BRANSON,Adrianna HUFFİNGTON

Ken Robinson’a göre Öz’ün iki temel özelliği ve Öz’e ulaşmanın iki şartı var. Bu iki özellik, eğilim ve tutku. Şartlarsa tavır ve fırsat olarak açıklanmış. Sıralamaysa şöyle:

Anlıyorum

Seviyorum

İstiyorum

Nerede?

                             Yazar ne kadar zeki olduğumuzdan çok nasıl bir zekaya sahip olduğumuz üzerinde düşünülmesi gerektiğini vurguluyor.

               İçinde bulunduğumuz toplumun değer yargılarından, ailemizin üstümüze diktiği meslekten, sistemin bizden beklediği akademik başarısı yüksek bir kişi olmaktan bıktıysak yaratıcı olduğumuz alanları keşfetmek ve geliştirmek , gerçek kimliğimize kavuşmak için akıntıya kürek çekmeliyiz.Kitap bu noktada hem velileri hem de öğrencileri cesaretlendiren birçok başarı öyküsüyle dolu…

               Yazarın Türkçeye çevrilen “Yaratıcı Öğrenciler” ve “Siz Çocuğunuz ve Okul” kitapları da geleceği düşünen, eğitim sisteminin değişmesi için adım atmak isteyen,  çocuklara gerçekten ihtiyacı olan eğitimi vermek isteyen herkesin okuması gereken kitaplardan.

 

               İyi okumalar … 

                                                                                                                                                    NİMET KAPLAN

                                                                                                                                               TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

 

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *