Tuğba Çoşkuner’den Matematiği Sevdirecek Kitap Tavsiyeleri

Öğretmen, Yazar ve Kitap Eleştirmeni Tuğba Çoşkuner‘den matematiği sevdirecek kitap tavsiyeleri:

1- Çılgın Matematik – Bob Eastaway, Mike Askew
ResimBenzer isimli ve niteliksiz birçok kitaptan sonra umutsuz şekilde elime aldığım ama hayranlıkla bitirdiğim mükemmel bir kitap.
Eğitimciler ve ebeveynler için hazırlanmış. Küçük ama etkili oyunlar, günlük hayattan matematik alıştırmaları özenle seçilerek yaş aralıklarına göre kaleme alınmış. Bazıları sıradan gelebilir ama çoğu oldukça orijinal. Matematiğin hayatın her yerinde olduğunun güzel bir ispatı olan bu kitap benim için, sınıflarda oynatacağım bir sürü etkinliğe ilham kaynağı oldu. Etkinliklerin; teorik ve mekanik olarak sıkıcı birşekilde verilmeyip esprili bir dille ve psikolojik analizlerden yararlanılarak anlatılması kitabın en takdire şayan kısmı.
Bir ebeveyne ve müfredat yoğunluğu sebebiyle bunları yapacak öğretemene sahip olmayan çocuklar da okuyabilir. Böylece eğlenceli birçok matematiksel aktivite öğreneceklerdir. Ancak eğitimcilerin okumamasının affı yok.
Tüm matematik eğitimcilerine önerimdir. Hem matematiğe hakim olmak hem derslerde kullanmak hem de proje ödevi vermek için güzel çalışmalardan biri. Dostlara emir, diğerlerine tavsiye.

2-Matematik Budur ! – Carina Louart,Florence Pinaud
Resim

Piyasada matematikle ilgili çok kitap var. Ama nitelik olarak iyi sayılabilecekler az. Çocuklar için olanlar ya ders kitabına benziyor ya da orijinal değil, yetişkinler için olanlarsa akademik makaleler gibi. Arasını yakalayanı bulup okuma şansı düşük.
Bu 13+ çocuklara ve tüm yetişkinlere önerebileceğim, renkli, güzel bir kitap. Özellikle çizimlerini çok beğendim. İçerik de hiç fena sayılmaz. Yormadan, sıkmadan, net cümlelerle kaleme alınmış ve çevrilmiş. Popüler bilim kitabı kategorisinde.
Sembollerin ardında yatan anlam, küçük matematik kurallarının izahı, matematik tarihine dair birkaç anektod için kitaba ziyaret bulabilirisiniz.
Severek notlar alarak okudum. Siz de okuyun, nasiplenin isterim. Dostlara emir, diğerlerine tavsiye.
Yaş aralıkları birbirinden farklı Matematik ve Bilim Uygulamaları derslerinde kullanabileceğiniz diğer kaynaklar:

3-Dört Dörtlük İşlemler- Kkjartan Poskitt
Resim

4- İşlem Tamam- Toprak Işık
Resim

5-Matematiğin Aydınlık Dünyası -Sinan Sertöz
Resim

Tuğba Çoşkuner ile ilgili bağlantılar:

http://www.kitapcafe.com/author/tcoskuner

http://www.kitapyurdu.com/kitap/yesil-kafalar-1–ormani-yemek-yasak/441265.html

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *